HELSENORGE
Barne- og ungdomsklinikken

Cellegiftbehandling i spinalvæsken, barn

Ved leukemi og noen lymfekreftformer kan det forekomme at kreftcellene også sprer seg til væsken som finnes i hjernehulrommene og i ryggmargskanalen rundt ryggmargen (spinalvæsken). Dette kan skje ved diagnosetidspunktet og/eller senere ved tilbakefall.

Innledning

Dersom man får kreftceller i spinalvæsken er det ikke godt nok å gi cellegift utelukkende i blodbanen. Det finnes en "blod-hjerne-barriere" som forhindrer at cellegiftene går over i spinalvæsken og virker på kreftcellene der. Cellegiften sprøytes derfor direkte inn i spinalvæsken. Slik behandling er i dag standard.

Før

Undersøkelsen gjennomføres alltid i narkose hos barn. Barnet må derfor faste (ikke mat, ikke drikke, ikke tyggis, drops etc) i noen timer før narkosen starter.

Les mer om Narkose hos barn

Narkose hos barn

Anestesi er et annet navn for bedøvelse eller narkose og betyr "uten følelse". Anestesi blir brukt for å sikre at pasienten ikke har smerter og ubehag når det har vært utført undersøkelse eller operasjon. En forelder/foresatt er med inn på operasjonsstua til barnet har sovnet. 

Hei! Skal du på sykehuset? Jeg kan vise deg hvordan det var da jeg var der. (Alle foto: Elisabet Vollset Lien)

Planlegging av anestesi

Vi ønsker å planlegge godt før dere kommer inn, derfor er det viktig at vi har nøyaktig informasjon om barnet, som:

  1. Alder
  2. Vekt
  3. Allergier og andre sykdommer
  4. Faste medisiner
  5. Løse tenner
Alle typer bedøvelse har en risiko, og vår viktigste jobb er å forebygge og minske denne risikoen. Er du usikker eller har spørsmål så ta kontakt med aktuell avdeling.
Dersom barnet er forkjølet eller fått akutt sykdom, kontakt sykehuset for å høre om undersøkelsen eller operasjonen må bli utsatt.

I ventetiden på sykehuset kan du leke, se film/TV eller se litt på masken som du skal puste oksygen i. Det gjorde jeg.

  1. Før

    Generell fastetid før undersøkelse/operasjon er 6 timer.

    Barnet må ikke spise, tygge tyggegummi, eller suge på drops/pastill, etter midnatt før undersøkelses/operasjonsdagen.

    Barnet kan og bør drikke saft eller vann, inntil 2 timer før møtetidspunktet.

    NB: ikke juice eller drikke laget av melk. Heller ingen form for røyk/snus.

    Det er viktig at barnet møter nydusjet/badet og i rene klær.

    Kontaktlinser, smykke, ringer, øredobber, piercing eller neglelakk må fjernes før undersøkelsen/operasjon.

    Dersom barnet bruker medisiner eller inhalasjoner, skal disse tas med til sykehuset. De får beskjed om hvilke faste medisiner en skal ta.

    Bedøvelseskrem/plaster

    Du får beskjed om du skal ha på bedøvelseskrem eller plaster på barnet. Det er fordi barnet skal få en venekanyle. Det er et lite plastrør som blir lagt inn i ei blodåre.

    Kremen/plasteret skal settes på barnet sin hånd og innsiden av albuen, helst på synlig blodåre. Dette skal gjøres rett før de reiser til sykehuset på operasjonsdagen.

    Bedøvelseskrem/plaster kjøpes reseptfritt på apoteket.

    Faste for barn som får morsmelk/morsmelkerstatning

    De 4 siste timene før avtalt time skal barnet ikke ha morsmelk.

    De 6 siste timene før avtalt time skal barnet ikke ha morsmelkerstatning

  2. Under

    Anestesi

    Anestesilegen bestemmer hvilken bedøvelse som er best for hvert enkelt barn.

    Når barn og unge skal ha narkose og sove, får de fleste sovemedisin i kanylen. Av og til blir sovemedisinen gitt som gass som du puster inn via ei maske. For å forberede barnet, fortell at alle puster oksygen i maska før de sovner.

    Som foreldre/foresatte avtaler dere med avdelingen om hvor dere venter mens barnet sover. Ta gjerne med noe å lese.

    Her puster jeg i maska og ser om jeg klarer å blåse opp ballongen

    Avslappende medisiner
    De fleste barn under 6 år, og i enkelte tilfeller opptil 10 år, får medisin som gjør at de blir trøtte/sovner, før innleggelse av kanyle. Denne kan bli gitt som mikstur, tablett, i endetarmen, eller som nesedråper/spray.
    Målet er at barnet sover seg inn i narkosen og ut av narkosen, og våkner når narkosemedisinene er ute av kroppen, på oppvåkningen/postoperativ-avdelingen.
    Dersom eldre barn og unge er engstelig og urolig kan vi gi medisin som virker beroligende, før de skal inn til undersøkelse/operasjon.

    Da lillebroren min skulle til undersøkelse, fikk han en nesespray som gjorde at han sovnet. Han merket ingenting av undersøkelsen. Større barn kan også få nesespray/nesedråper dersom en synes at undersøkelsen eller operasjonen en skal til er skummel.

  3. Etter

    Oppvåkning

    Barnet kan være urolig etter narkosen. Årsaken kan være sovemedisinen, og trenger ikke å være på grunn av ubehag eller smerter etter undersøkelsen/operasjonen.

    Det er viktig at barnet får ro i denne fasen.

    Smertelindring

    Barnet får behandling for smerter og eventuelt kvalme. Dette i form av stikkpiller eller medisin i venekanylen. Mange operasjonen gir noe ubehag eller smerter etterpå, og vi har medisiner som vi gir barnet dersom barnet trenger det.

    Hjemreise

    Før hjemreise vil legen snakke med dere om hva dere må passe på etter undersøkelsen/operasjonen. Som hovedregel skal barnet ha spist, drukket, og tisset før dere reiser hjem. Dere vil også få informasjon om eventuelt bruk av smertestillende medisin.

    Takk for oss!

Vær oppmerksom

Blødninger etter operasjon er sjelden. Om barnet begynner å blø i større mengder etter at dere er kommet hjem, kontakt sykehuset eller ring 113.

Det er vanlig å ha litt høyere temperatur dagen etter operasjonen. Dersom barnet har feber over 38,5 grader, eller feber i mer enn 3 dager, kan det være et tegn på infeksjon og lege må kontaktes.

Ta gjerne kontakt med den aktuelle avdelingen dersom dere har flere spørsmål.

Gå til Narkose hos barn

 

Under

I narkose legges barnet i sideleie. Legen stikker med en meget tynn nål i korsryggen mellom to ryggtagger. Når spinalvæsken drypper ut, tas det noen dråper til forskjellige analyser, deretter settes sprøyten med cellegift på nålen og medikamentet sprøytes inn. Til slutt fjernes nålen.

Gjør det vondt?

Undersøkelsen foregår i narkose og gjør derfor ikke vondt. Noen kan få litt smerter eller ubehag i korsryggen etterpå, dette er heller sjeldent. Større barn og ungdommer kan noen ganger plages av hodepine når de setter seg opp, går eller står de første 1-2 døgn; dette kan forebygges ved at pasienten ligger flat i flere timer etter behandlingen.

Hvor lenge varer behandlingen?

Selve injeksjonen varer få minutter; narkosen og oppvåkningen tar noe lenger tid.

Resultatet av spinalvæske-analysen får dere samme dag.

Etter

Vi passer godt på barnet til det er våknet fra narkosen. Noen kan være kvalme etter narkosen og da må vi være litt forsiktig med mat og drikke.

Hvis det ikke skal gjøres andre ting, kan dere vanligvis reise hjem samme dagen. Dette forutsetter at barnet har drukket og spist litt etter narkosen uten å kaste opp og er i fin almenntilstand for øvrig.

Vær oppmerksom

Blodplatetallet må være sjekket og må ikke være for lavt. Barnet bør ikke ha blødningstendens og ikke bruke blodfortynnende medisin.

Ved alle narkoser er det en teoretisk risiko for komplikasjoner, men den er svært liten. Barn som tidligere har hatt komplikasjoner ved narkosen, eller barn med andre sykdommer som for eksempel hjertefeil, må vurderes spesielt av narkoselege før inngrepet utføres.

Ved feber, sterke eller tiltagende smerter i punksjonsområdet, eller andre akutte problemer det første døgnet, bør dere kontakte avdelingen for å diskutere eventuelle tiltak.

Ved hodepine er det viktig at barnet legger seg ned, ev. kan det gis smertestillende, men diskuter dette gjerne først med oss.

Kontaktinformasjon

Praktisk informasjon

Apotek

​Sykehusapoteket ligger i 1. etasje til venstre når du kommer inn hovedinngangen i Sykehuset Østfold Kalnes (følg oransje farge).

Her får du hentet ut medisiner på resept og handlet reseptfrie medisiner og handelsvarer.

Sykehusapoteket kan hjelpe deg med å:

- Klargjøre resepter. Du inngår reseptavtale med sykehusapoteket slik at resepten gjøres klar for deg
- Råd og veiledning om din medisinbruk

Sykehusapoteket Østfold, Kalnes

Avbestille eller endre time

Dersom du har spørsmål om en timeavtale, ønsker å endre eller avbestille time, må du ta direkte kontakt på telefon i kontortiden mandag - fredag kl. 08.00-15.30.

Bruk telefonnummeret på innkallingsbrevet. Har du mottatt innkallingsbrevet digitalt, kan du også svare oss digitalt.​​

Det er mange pasienter som venter på behandling hos oss. Vi oppfordrer derfor at du gir beskjed om endring eller avbestilling av time så tidlig som mulig. Dersom du avbestiller timen eller ikke møter, kan ikke sykehuset garantere at du får helsehjelp innen den fristen du har fått. 

Ved gjentatte avbestillinger eller at du ikke møter til den timen du har fått, blir det gjort en faglig vurdering av behovet ditt for helsehjelp. Du kan da bli strøket fra ventelisten.

Timeavtalen må avbestilles/endres minst 24 timer (kun hverdager) i forveien. Avbestiller du senere enn dette må du betale en egenandel. Dersom timen din er på en mandag, må du avbestille den senest fredagen før.

​Les mer om betaling av egenandel på helsenorge.no

Eigendelar på sjukehus og poliklinikk - helsenorge.no

Du kan ikke avbestille eller endre time ved å sende oss e-post eller melding på sosiale medier. Dette er for å overholde personvernloven og pasientsikkerhetsloven.

Mange av våre avdelinger har ventelister, det kan derfor ta tid før du får en ny timeavtale.

Besøk og ledsagere

​Besøkstider på Kalnes kan endre seg grunnet koronasituasjonen.

Klikk deg inn på vår side om besøkstider for mer informasjon.

Her får du også informasjon om ledsager til timeavtaler.

 

Besøk og ledsagere

Blodprøve

​Skal du ta blodprøve før undersøkelse eller behandling på Kalnes kan du ta blodprøver samme dag i oransje sone i 1. etasje. Åpningstider er 07.45 til 15.00 på hverdager.

Andre som skal ta blodprøver må benytte seg av våre andre blodprøvetakingssteder:

Blomster

​Det er ikke alle steder i sykehuset det er mulig å ta med blomster, og noen steder kan du ta med såkalte "ja-blomster".

Se hvilke blomster du kan ta med deg på sykehuset

Buss

Skal du ta buss til sykehuset på Kalnes eller i Moss?

Gå inn på Ruter og finn din reise der.

 

Du kan også finne bussruter på Østfold kollektiv sine sider.

Østfold kollektiv

På Kalnes stopper lokalbussene rett ved hovedinngangen.

Ekspressbussene stopper oppe ved trappehuset, og du kan ta trapper eller heis ned til området foran hovedinngangen.

Nettbuss

For din egen sikkerhet

Det er flere ting du selv kan passe på når du er innlagt på sykehus 

Korrekt identitet

  • Sjekk at navnebåndet ditt er korrekt
  • Ha alltid på deg navnebåndet under oppholdet i sykehuset
  • Personalet skal alltid kontrollere identiteten din i forbindelse med for eksempel blodprøver, før inngrep og ved utdeling av medisiner

Fortell legen alt du vet om sykdommen din og spør når du lurer på noe

For eksempel om:

  • Diagnosen din
  • Behandlingen din
  • Plan for videre oppfølging

Hvordan forebygge spredning av bakterier?

  • Vask hendene ofte, bruk ev. hånddesinfeksjonsmidler
  • Be om nytt sengetøy eller nattøy om du trenger det
  • Be pårørende og venner om å vente med å besøke deg dersom de ikke er helt friske

Kafe

​Kafeen på Kalnes ligger sentralt til i vestibylen, og er åpen både for medarbeidere og besøkende.

Her finner du blant annet påsmurte rundstykker, baguetter, kaker, varm mat og salat. Det er også et stort utvalg av kaffe og drikke.

Les mer om kafeen og se åpningstider

Kapell/Seremonirom

​Seremonirommet/bårekapellet ligger på baksiden av sykehuset. Her er det egne parkeringsplasser.

Veibeskrivelse finner du her.

Kartoversikt Kalnes

​Her finner du oversikt over etasjene på Kalnes og hvor du kan parkere.

Etasjeoversikt og parkering

Kiosk Kalnes

​Det er kiosk i vestibylen.

Kiosk

Koronavirus - informasjon

Informasjon om hva du gjør hvis du har time i sykehuset, er fødende, pårørende, jobber i sykehuset, rekvirenter av pasienttransport og informasjon til media er samlet på én side.

Du finner også lenker til kommunenes hjemmesider hvor du finner informasjon om hva som gjelder i din kommune og telefonnummer du kan ringe hvis du har spørsmål om smitte, testing og karantene.

Det er viktig at du ikke ringer 113 eller legevakten på 116 117 for slike spørsmål.

Du kan også ringe informasjonstelefonen til Folkehelseinstituttet på 815 55 015 eller gå inn på Folkehelseinstittuet sine hjemmesider - fhi.no

Her finner du sykehuset sin informasjon om koronavirus 

Siden blir oppdatert fortløpende.

Kunst på Kalnes

Det ble spesialbestilt fem kunstprosjekt til det nye sykehuset på Kalnes. Kunstinstallasjonene er i hovedsak plassert langs en akse som går sentralt gjennom sykehusets ankomstområde, fra trappehuset nærmest rundkjøringen ved E6, over ankomsttorget og gjennom vestibylen, til det åpne området på sykehusets bakside (halvatriet, mot skogbrynet og Vestvannet i nord-øst. I tillegg er et verk installert i kapellet i sykehusets nordligste hjørne.

 

Her kan du lese mer om kunsten på Kalnes.

Parkering

Pasienthotell/overnatting

​Vi har ikke pasienthotell i Sykehuset Østfold.

Barn- og ungdom
Barnet har rett til å ha en av foreldrene eller andre foresatte hos seg under hele oppholdet. Det gis anledning til å sove på samme rom som barnet. 

Føde-barsel
Ledsager kan overnatte på rommet til mor.

Koronasituasjon: Barnefar/medmor kan være sammen med mor og det nyfødte barnet på barselavdelingen. Dette forutsetter at personen er uten mistenkt smitte og uten luftveissymptomer. Merk: Det gis ikke anledning til å reise frem og tilbake mellom sykehus og hjem under oppholdet.

Pasientjournal

Her finner du informasjon om hvordan du får innsyn i din pasientjournal.

Les mer om pasientjournal her

Pasientreiser

Søk om å få dekket reiseutgifter

På helsenorge.no kan du søke om å få dekket reiseutgifter. Søknadsskjema på papir finner du hos din behandler eller på helsenorge.no. Husk å søke innen seks måneder etter at reisen er gjennomført.

Regler for pasientreiser

Hovedregelen er at du får dekket reisen din med en standardsats per kilometer, uansett hvilket transportmiddel du har brukt. Reisen må være lenger enn ti kilometer hver vei, og koste mer enn billett til lokal minstetakst med offentlig transport. 

For reiser over 300 kilometer dekkes utgifter tilsvarende billigste offentlige transport på strekningen. 

Dokumentasjonskrav

Søker du som pasient, trenger du i utgangspunktet ikke å legge med oppmøtebekreftelse fra behandler når du søker. Ved behov for å bruke bil av helsemessige årsaker, må ansvarlig behandler dokumentere dette behovet. Har du behov for bruk av bil av trafikale årsaker, er det pasientreisekontoret som skal bekrefte behovet. Da kan du få dekket tilleggsutgifter som parkering, bom eller ferge.

Behov for tilrettelagt transport?

Er det helsemessige årsaker til at du ikke kan gjennomføre reisen på egenhånd, må behandleren din bestille transport. Når du trenger hjelp med reisen på en strekning der det ikke finnes rutegående transport, ta kontakt med ditt lokale pasientreisekontor.    

Kontakt Pasientreiser

Har du spørsmål, trenger du hjelp til utfylling av søknad eller bestilling av reise? Ring pasientreiser på telefon 91 50 55 15.

Du finner mer informasjon om pasientreiser og dine rettigheter på helsenorge.no.

 

Helsepersonell og andre fagpersoner finner mer informasjon om pasientreiser på pasientreiser.no 

Pasientvert

Sykehuset Østfold Kalnes og Sykehuset Østfold Moss har pasientverter i vestibylen hverdager mellom klokken 0900 og 1400. De hjelper deg med å finne fram på sykehuset og tilbyr seg å følge til og fra poliklinikker og behandlingssteder.

Du kjenner de igjen på de røde vestene -  bare ta kontakt!

Røyking

​Sykehuset Østfold er røykfritt. E-sigaretter er heller ikke tillatt.

Det er ikke lov å røyke i nærheten av inngangspartiene. Dette er fordi pasienter skal slippe å bli utsatt for tobakksrøyk på vei til eller fra behandling.

Pasienter og pårørende kan røyke utendørs på anvist sted. Dette er skiltet i Moss og på Kalnes.

Informasjon om hvor du kan røyke finner du her.

Sosiale medier og fotografering

​Pasienter og pårørende som ønsker å ta bilde eller video som minne fra tiden på sykehuset, kan kun gjøre dette dersom det er en selv, pårørerende eller venner som er avbildet. Det er ikke lov å ta bilder av medpasienter eller ansatte. Vi håper at alle tar hensyn til personvernet under besøket på sykehuset, og avgrenser fotografering til å gjelde egen familie og venner.

Les mer om bruk av sosiale medier på sykehuset.

Taushetsplikt

​Alle sykehusets medarbeidere har taushetsplikt. Ved ankomst til sykehuset opplyser du hvilke pårørende som skal få opplysninger om din sykdom og behandling. Du kan selv sette begrensinger på om slike opplysninger skal gis.

Telefoni og internett

​Du kan bruke egen mobiltelefon, men vi ber deg vise hensyn til medpasienter. Vis varsomhet ved fotografering og ved eventuell publisering på sosiale medier.

Du kan logge deg på sykehusets trådløse nettverk for tilgang til internett.

For å få tilgang til vårt nettverk må du logge inn. 

Du får tildelt bruker og passord slik:

  • Velg nettverk: SykehusGjest
  • Åpne nettleseren
  • Du får opp et påloggingsbilde hvor du velger "Har du ikke bruker?", i stedet for å angi brukernavn og passord
  • I registreringsbildet som kommer opp fyller du ut fornavn, etternavn og ditt mobilnummer - velg "Registrer"
  • Du får en SMS til din mobil med din påloggingsinformasjon
  • Du kan benytte påloggingsinformasjonen fra SMSen på flere enheter, så som mobil, nettbrett og PC

Mobiltelefon skal ikke brukes nærmere medisinsk teknisk utstyr enn 1 meter. Er du usikker på hva som er medisinsk teknisk utstyr kan du ta kontakt med personalet.

Tolketjenester

​Fremmedspråklige pasienter kan få hjelp av tolk under sykehusoppholdet og i poliklinikkene. Det samme gjelder tolketjeneste for døve, døvblinde og hørselshemmede. Tolketjenester er gratis. Ved behov for tolk meldes dette til avdelingen/sengeposten.

Les mer om rett til tolk

Verdisaker

​Ikke ta med verdisaker som f.eks. smykker og større pengebeløp til sykehuset.

 

Fant du det du lette etter?